Dowiedz się jak pielęgnować i chronić skórę tłustą, trądzikową i z nadmiernym łojotokiem.
5 GŁOWNYCH ZASAD DBAŁOŚCI O SKÓRĘ TŁUSTĄ I TRĄDZIKOWĄ
Pielęgnacja skóry tłustej i problematycznej jest kluczowym elementem przywrócenia jej równowagi i przeciwdziałania powstawaniu wykwitów skórnych. W celu spełnienia wszystkich potrzeb tego typu cery powinna ona składać się z:
1. DEMAKIJAŻU I OCZYSZCZANIA
Jest to najważniejszy krok pielęgnacji wszystkich typów cery. Każdego dnia na powierzchni skóry gromadzą się zanieczyszczenia takie jak składniki kosmetyczne, kurz, pył, pot, łój czy bakterie. Bez tego kroku żaden kolejny etap pielęgnacji nie ma znaczenia, gdyż warstwa zalegającego brudu blokuje przenikanie substancji aktywnych. W produktach oczyszczających powinny znaleźć się takie składniki jak: łagodne substancje powierzchniowo czynne np. Cocamide MEA, Cocamidopropyl Betaine lub jeśli jest potrzebny produkt o silniejszym działaniu to np. kwas glikolowy, węgiel.
Najczęstsze błędy oczyszczania:
- Stosowanie jednego produktu do demakijażu i mycia – prawidłowo: demakijaż wykonujemy produktem tłustym (mleczko, olejek, ewentualnie płyn micelarny), a następnie przechodzimy do produktu na bazie wody (żel, pianka, tonik).
- Pozostawianie płynu micelarnego na powierzchni skóry – prawidłowo: po demakijażu przy użyciu płynu micelarnego, wykonujemy mycie żelem/pianką w celu usunięcia miceli i reszty zanieczyszczeń. Jeśli występuje uczucie ściągnięcia, zalecane jest użycie toniku, który przywróci prawidłowe pH i nawilżenie, np. z wyciągiem z ogórka, drzewa herbacianego (w niskim stężeniu), neroli.
- Wybieranie produktów z silnymi składnikami myjącymi oraz na bazie alkoholu
– prowadzi to do nadmiernego przesuszania skóry, co w efekcie skutkuje wzmożoną ilością wydzielanego łoju. - Stosowanie gadżetów do mycia (myjki, szczoteczki, gąbki) – takie produkty trudno utrzymać w czystości, często są siedliskiem bakterii. Dlatego w przypadku skór tłustych i trądzikowych należy unikać tego typu produktów, gdyż zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia nadkażonych, ropnych zmian. Dodatkowo mogą uszkadzać istniejące wykwity i powodować rozsiewanie bakterii po całej powierzchni twarzy.
INNOAESTHETICS proponuje z linii INNO-DERMA® Deep Cleanser żel w wyjątkowej formule oilfree, z kwasem glikolowym o działaniu oczyszczającym i wygładzającym. Przeznaczony dla skóry mieszanej i tłustej, ze skłonnością do zanieczyszczeń lub o grubszej strukturze.
Przy cerze delikatniejszej, zalecamy delikatny żel myjący dostosowany do wszystkich typów cery INNO-DERMA® Soft Cleanser.
Jeśli skóra potrzebuje dodatkowego nawilżenia, doskonałym uzupełnieniem fazy mycia skóry twarzy będzie nawilżający tonik z dodatkiem kwasu mlekowego INNO-DERMA® NMF Tonik.
2. REGULARNEGO ZŁUSZCZANIA
Niezbędnym elementem utrzymania prawidłowego funkcjonowania skóry jest regularne usuwanie martwych komórek naskórka, a przy okazji pozostałości zanieczyszczeń zgromadzonych w porach, których nie udało się pozbyć podczas codziennego oczyszczania. W tym celu warto udać się do gabinetu kosmetologicznego na zabieg z użyciem peelingu chemicznego na bazie kwasów AHA/BHA, np. kwasu salicylowego, kwasu glikolowego lub kwasu migdałowego. INNOAESTHETICS w swojej ofercie posiada specjalny peeling przeznaczony do skóry trądzikowej z serii INNO EXFO® AKN. (Więcej o zabiegach do skóry trądzikowej napiszemy w kolejnym wpisie blogowym).
W domu natomiast zaleca się stosowanie 1-2 razy w tygodniu peelingów enzymatycznych zawierających papainę lub bromelainę.
Najczęstsze błędy złuszczania:
- Stosowanie peelingów ziarnistych i mechanicznych – tak jak w przypadku akcesoriów do mycia, produkty te poprzez ostrą strukturę uszkadzają istniejące zmiany i powodują roznoszenie bakterii po skórze.
- Wykonywanie peelingów chemicznych przeznaczonych dla profesjonalistów w domu – używanie kosmetyków profesjonalnych, w szczególności kwasów AHA i BHA, może prowadzić do niebezpiecznych skutków takich jak poparzenia skóry, wzmożenie nieprawidłowego rogowacenia skóry, podrażnienia.
3. STOSOWANIA SERUM ZE SKŁADNIKAMI PRZECIWZAPALNYMI I OBKURCZAJĄCYMI PORY
Aby pielęgnacja była skuteczna, warto do codziennych rytuałów dołożyć serum bogate w składniki aktywne. W przypadku skór tłustych i trądzikowych idealnie sprawdzą się substancje o działaniu regulującym pracę gruczołów łojowych i obkurczającym pory
– niacynamid, cynk, siarka, azeloglicyna, retinol i jego pochodne oraz o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym – kwas alfa-liponowy, triclosan, kwas glicyzyrynowy, olejek z drzewa herbacianego, np. INNO-EPIGEN® Purifying Serum, które wspomaga oczyszczenie porów, reguluje prace gruczołów łojowych i pozwala cieszyć się zmatowioną skórą. Serum traktujemy jako krok terapeutyczny i wzmocnienie działania stosowanych kremów, dlatego dajemy kilka kropli serum na oczyszczoną skórę, po wchłonięciu, aplikujemy krem.
Najczęstszy błąd stosowania serum ze składnikami aktywnymi:
- Nakładanie kosmetyku niezgodnie z zaleceniami – klasycznym przykładem jest używanie produktów zawierających retinol lub kwasy AHA/BHA bez całorocznego, regularnego stosowania kremów z filtrem przeciwsłonecznym.
4. NAWILŻANIA
Nawilżanie to krok, o którym posiadacze skór problematycznych i trądzikowych często zapominają. Brak odpowiedniego nawilżenia i prawidłowo funkcjonującej bariery hydrolipidowej prowadzi do wzmożonego łojotoku, ponieważ skóra sama próbuje zaradzić nadmiernemu przesuszeniu. Dlatego kolejnym krokiem po serum powinien być krem o delikatnym działaniu nawilżającym, obok działania przeciwzapalnego czy seboregulującego. Wskazane składniki aktywne to: alantoina, pantenol, bisabolol, polihydroksykwasy.
Odpowiednio dobrany krem do rodzaju zmian i rodzaju cery, powinien zapewnić wielokierunkowe działanie i komfort. To bardzo ważny element wyboru kremu na dzień czy na noc, bo kiedy skóra nie pozostaje w komforcie po nałożeniu preparatu, to jest to jasny sygnał, że potrzeby skóry nie są zaspokojone. Pamiętajmy jednak, że jednorazowa aplikacja nie wystarcza, by to stwierdzić, a przynajmniej kilkudniowa.
INNO-DERMA® AKN Day Gel działa przeciwzapalnie i pozwala zredukować ilość wydzielanego w trakcie dnia łoju. Ma lekką i przyjemną konsystencję, może być poprzedzony przez INNO-DERMA® Epigen Purifying Serum.
Z kolei INNO-DERMA® Beta Purifier Night Gel ma ukierunkowane działanie wyciszające proces zapalny i lecznicze, ponieważ zawiera wiele składników aktywnych, między innymi niacynamid, kwas migdałowy i azeloglicynę.
Najczęstszy błąd nawilżania:
- Stosowanie nieodpowiednio dobranych kremów nawilżających – niezaprzeczalnie skóra tłusta/trądzikowa wymaga nawilżania. Jednak należy zwrócić uwagę na to, czy formuła danego produktu nie jest komedogenna! Ten typ cery nie lubi się z ciężkimi emolientami oraz olejami mineralnymi, które zapychają ujścia gruczołów łojowych. Skutkuje to zwiększeniem ilości wyprysków na skórze. Jeśli samodzielnie nie potrafisz dobrać odpowiedniej pielęgnacji, warto skorzystać z porady kosmetologa lub lekarza dermatologa.
5. OCHRONY UV
Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV to także jeden z czynników, który w sposób pośredni może przyczyniać się do zwiększania ilości zmian zapalnych na skórze lub/i zaostrzania się już istniejących (przesuszenie i nieprawidłowa keratynizacja naskórka, stymulują produkcję sebum, przy jednoczesnym nieprawidłowym oczyszczeniu cery, może pojawić się większa ilość zmian zapalnych lub zaskórników zamkniętych, na skutek sklejania się martwych komórek naskórka z sebum i zanieczyszczeniami). Jednocześnie terapie antytrądzikowe, jak np. złuszczania peelingami chemicznymi wymagają dodatkowej ochrony UV. Dlatego w terapii skóry trądzikowej codzienne stosowanie kremu z filtrem, zawierającego niekomedogenne składniki, powinno być elementem świadomej pielęgnacji domowej.
Krem powinien być kompatybilny ze stosowaną pielęgnacją. INNO-DERMA® SUN DEFENSE OILY SKIN SPF 50+ zapewnia wysoką ochronę UV dla skóry tłustej i trądzikowej, co ważne jest niekomedogenny, czyli nie zawiera składników, mogących drażnić i zapychać ujścia gruczołów łojowych.
Najczęstsze błędy podczas stosowania ochrony UV:
- Brak prawidłowego oczyszczania skóry z filtrów przeciwsłonecznych – aby dobrze i skutecznie usunąć tego typu produkty z powierzchni skóry należy używać kosmetyków tłustych – mleczek, olejów, maseł (tych samych produktów co do demakijażu). Następnie zmywamy wszystko żelem lub pianką na bazie wody. Jednym zdaniem, przestrzegamy zasad najbardziej skutecznego, dwuetapowego oczyszczania twarzy!
- Wybieranie kremów z faktorem SPF, które niedostosowane są do potrzeb skóry – produkt z filtrem w przypadku skóry tłustej i trądzikowej powinien być lekki i niekomedogenny!
- Stosowanie „naturalnych produktów ochrony przeciwsłonecznej” typu olej z pestek malin, karoten czy olej kokosowy. Jest to jeden z największych i najbardziej NIEBEZPIECZNYCH mitów, które znaleźć można w Internecie. Wymienione substancje nie wykazują takiego działania! Jedyny słusznych wybór to produkty apteczne lub profesjonalne, które przeszły szereg badań i posiadają odpowiednie oznaczenia. I o ile naturalne produkty mogą działać promieniochronnie, to należy bardzo uważać na konsystencję takich preparatów w przypadku skóry trądzikowej. Może ona stworzyć niepostrzeżenie miejscowe środowisko beztlenowe, czyli idealne podłoże dla rozwoju bakterii.
CO LUBI SKÓRA TRĄDZIKOWA, A CZEGO NIE?
TAK:
+ Regularne i delikatne oczyszczanie.
+ Dieta bogata w: NNKT, czyli Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe, które znajdziesz np. w oleju z wiesiołka i lnu; kwasy tłuszczowe Omega 3 i Omega 6; witaminy A, E, C oraz B, świeże owoce i warzywa. Składniki te wspomagają prawidłowe funkcjonowanie skóry
i gruczołów łojowych.
+ Suplementacja probiotykami, które dbają o prawidłową mikrobiotę jelit. Nieprawidłowa praca jelit powoduje, że nie są one już tak skuteczną barierą dla toksyn, więc przedostają się one do krwioobiegu. Powoduje to wzmożone wydalanie różnych substancji przez skórę, a co za tym idzie zwiększenie procesów zapalnych w skórze.
+ Regularny rytm okołodobowy, dzięki czemu w naszym organizmie łatwiej zachować homeostazę, czyli równowagę wewnętrzną organizmu.
+ Dbałość o równowagę emocjonalną i unikanie stresu.
+ Codzienna, niezależna od pory roku, ochrona przeciwsłoneczna.
+ Kosmetyki zawierające substancje aktywne o działaniu:
- Regulującym na pracę gruczołów łojowych – niacynamid, cynk, siarka, azeloglicyna, retinol i jego pochodne;
- Złuszczającym: kwasy AHA (np. kwas migdałowy, kwas glikolowy)/BHA (np. kwas salicylowy), papaina, bromelaina;
- Oczyszczającym: węgiel, kaolin występujący np. w glinkach;
- Łagodzącym: alantoina, pantenol, bisabolol, polihydroksykwasy;
- Przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym: kwas alfa-liponowy, triclosan, kwas glicyzyrynowy, olejek z drzewa herbacianego.
+ Dbałość o czystość artykułów codziennego użytku, które mają kontakt ze skórą:
- Mycie akcesoriów do makijażu (pędzli, gąbek) po każdym użyciu;
- Regularne pranie czapki i szalika;
- Codzienna dezynfekcja powierzchni telefonu komórkowego;
- Regularne czyszczenie okularów;
- Systematyczna wymiana pościeli i ręcznika do twarzy.
NIE:
– Agresywne oczyszczanie oraz produkty odtłuszczające i wysuszające na bazie alkoholu;
– Mechaniczne podrażnianie skóry: peelingami ziarnistymi, różnego rodzaju dostępnymi szczoteczkami do mycia oraz intensywne pocieranie ręcznikiem;
– Spożywanie wysoko przetworzonej żywności z dużą ilością cukru, soli, tłuszczy i wzmacniaczy smaku;
– Spożywanie alkoholu i zażywanie nikotyny;
– Mała ilości snu, stres i promieniowanie słoneczne;
– Składniki kosmetyczne, które wykazują działanie komedogenne, czyli zapychające gruczoły łojowe. Dla każdej osoby będą one inne i należy wykluczać je metodą prób i błędów. Jednak na szczycie listy składników o takim działaniu są: olej kokosowy, masło kakaowe, parafina, wazelina, silikony i lanolina;
– Rozdrapywanie i wyduszanie wyprysków;
– Częste dotykanie twarzy.
TRĄDZIK WYMAGA KOMPLEKSOWEJ PIELĘGNACJI
Trądzik pospolity to jednostka chorobowa i tak jak każde zaburzenie stanu zdrowia wymaga czasu na rekonwalescencję. Kluczem do sukcesu terapeutycznego jest wybór odpowiedniego specjalisty, wykonanie pełnych serii zabiegowych, regularność i systematyczność podczas stosowania ewentualnych leków i pielęgnacji domowej. W trakcie trwania kuracji przeplatać się mogą okresy remisji i nasilenia zmian skórnych. Ale nie należy się zniechęcać! Procesy zachodzące w naszym ciele mają określony czas trwania, a na regenerację składa się ich wiele. Także uzbrój się w cierpliwość, bądź dla siebie i swojej skóry wyrozumiała/y, traktuj poważnie wszystkie zalecenia lekarza/kosmetologa – a na pewno osiągniesz zadowalające efekty terapeutyczne!
0 komentarzy dla “JAK DBAĆ O SKÓRĘ TRĄDZIKOWĄ”