Z roku na rok liczniejsza staje się grupa osób, u której rozpoznawane są oznaki cery reaktywnej czy nadwrażliwej. Taki stan skóry może charakteryzować różne spektrum objawów, które docelowo często ewoluują w problem skóry naczyniowej (łac. Couperose), czy trądziku różowatego (łac. Rosacea). Trądzik różowaty jest jednostką chorobową, wymagającą nie tylko odpowiedniej pielęgnacji, ale również leczenia farmakologicznego, dlatego w miarę możliwości należy zawczasu zapobiegać rozwojowi problemów o podłożu naczyniowym. Jeśli podejrzewasz, że masz skórę naczyniową i chcesz się dowiedzieć jak prawidłowo o nią dbać, to koniecznie przeczytaj poniższy wpis.
JAKĄ SKÓRĘ NAZYWAMY NACZYNIOWĄ I JAK JĄ ROZPOZNAĆ?
Najbardziej charakterystyczną i łatwą do zidentyfikowania cechą cery naczyniowej są rozszerzone, przebijające spod naskórka, naczynia krwionośne w kolorze czerwonym lub fioletowym, tzw. teleangiektazje. Powszechnie nazywane bywają „pajączkami” lub „popękanymi naczynkami”.
W rzeczywistości naczynia te nie ulegają pęknięciu, a trwałemu rozszerzeniu, które spowodowane jest utratą ich elastyczności, podczas wystawienia na czynniki drażniące.
Ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę w przypadku diagnostyki cery naczyniowej jest fototyp według skali Fitzpatrick’a. Najbardziej narażone na problem są osoby z jasną skórą, czyli fototyp i i II. Mała zawartość melaniny, która pełni funkcje ochronne sprzyja szybszym podrażnieniom, czy poparzeniom po ekspozycji na promieniowanie UV. Co za tym idzie płytko umiejscowione naczynia włosowate są bardziej narażone na uszkodzenia.
Pierwsze symptomy skóry z problemami o podłożu naczyniowym możemy zauważyć w miejscach, takich jak broda, nos i policzki. W powyższych lokalizacjach często pojawia się rumień. Równocześnie możliwy jest obrzęk, tkliwość, szorstkość lub innego typu poczucie dyskomfortu. Początkowo zmiany mają charakter ustępujący i mogą nasilać się w sytuacjach stresowych, po spożyciu ciepłych lub pikantnych posiłków, alkoholu, a także w efekcie zmiany temperatury otoczenia. Mówimy wtedy o tzw. rumieniu napadowym twarzy, szyi i dekoltu. Przypadłość ta najczęściej objawia się jako gra naczyniowa w postaci czerwonych plam lub ogólnego zaróżowienia wymienionych stref. Im bardziej zaawansowany problem naczyniowy, tym powyższe zmiany mogą nabierać charakteru utrwalonego.
Skóra naczyniowa bywa też bardzo wybredna w stosunku do stosowanych kosmetyków. Na większość, ogólnie dobrze tolerowanych przez inne skóry, kosmetyków może reagować ściągnięciem lub pieczeniem. Niejednokrotnie osoby ze skórą naczyniową skarżą się na uczucie rozgrzania, zaś struktura skóry naczyniowej często jest cienka lub wręcz pergaminowa.
Czy skóra tłusta lub sucha może być jednocześnie naczyniowa?
Odpowiedź brzmi TAK! Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje cery: normalną, suchą, tłustą i mieszaną. Typy te zostały wyróżnione w oparciu stopień natłuszczenia skóry i aktywność pracy gruczołów łojowych. Każda z wymienionych cer może być równocześnie skórą naczyniową, chociaż prawdą jest, że im bardziej zaburzona jest równowaga hydro-lipidowa skóry, tym większe ryzyko pojawienia się w jej obrębie problemu naczyniowego.
DLACZEGO I KIEDY NACZYNKA POSZERZAJĄ SIĘ?
Sieć drobnych naczyń krwionośnych potrzebna jest naszej skórze do jej prawidłowego funkcjonowania. W większości są to bardzo drobne naczynia kapilarne, które odpowiadają za prawidłowe odżywienie oraz dystrybucję tlenu do każdej komórki naszej skóry. Są zbudowane z bardzo delikatnego śródbłonka i noszą nazwę naczyń włosowatych, włośniczek lub kapilar. W momencie, gdy na naczynia włosowate działają czynniki takie jak: podwyższone ciśnienie krwi, zmiany temperatury, substancje drażniące, niektóre leki czy stan zapalny, wypełniają się obficie krwią, a ich delikatna struktura może zostać uszkodzona. Powoduje to ich zwiększoną przepuszczalność i skutkuje ich trwałym rozszerzeniem. Nie bez znaczenia dla kondycji naczynek są predyspozycje genetyczne, dysfunkcje układu pokarmowego oraz alergie.
CZEGO NIE LUBI SKÓRA NACZYNIOWA?
Jeżeli masz skórę naczyniową powinnaś wiedzieć, że nie lubi ona:
- Drażniących składników kosmetyków myjących. Uszkadzają one naturalną warstwę hydro-lipidową skóry, która jest pierwszą linią obrony przed drażniącymi czynnikami zewnętrznymi.
- Mechanicznego podrażniania i pocierania, które powodują wytworzenie ciepła, będącego jedną z bezpośrednich przyczyn rozszerzania się naczyń kapilarnych. Dlatego zabronione jest stosowanie wszelkiego rodzaju peelingów mechanicznych, w szczególności gruboziarnistych. Niewskazane są też masaże i wszystkie czynności prowokujące tarcie w obszarze objętym problemem naczyniowym, np. pocieranie skóry ręcznikiem podczas osuszania.
- Gorących kąpieli, sauny, słońca, opalania oraz innych czynników narażających skórę na rozgrzanie tkanek.
- Nagłych zmian temperatury i warunków atmosferycznych, które w niekontrolowany sposób prowokują naczynia do kurczenia się i rozkurczania. Co za tym idzie nadwyrężają delikatne ścianki włośniczek (mróz, wiatr, wilgoć).
- Spożywania ostrych i gorący potraw, alkoholu oraz mocnej kawy i herbaty. Niewskazana jest też wysoko przetworzona żywność oraz słodycze. Powodują one skoki insulinowe i przyczyniające się do tworzenia stanów zapalnych w organizmie.
- Przewlekłego stresu, który powoduje wzrost ciśnienia krwi oraz wyrzut hormonu stresu – kortyzolu.
- Antykoncepcji hormonalnej – podwyższone stężenie progestagenu w zależności od jego stężenia i dawki może upośledzać elastyczność śródbłonka, poprzez zniesienie korzystnego działania estrogenu.
- Popularnych składników aktywnych o działaniu silnie przeciwzmarszczkowym, takich jak retinol czy kwasy o niskim pH, gdyż najczęściej wykazują one właściwości drażniące.
- Kompozycji zapachowych i olejków eterycznych. Substancje te często odpowiadają za reakcje alergiczne, którym towarzyszy stan zapalny. Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji powinny być, zatem w miarę możliwości bezzapachowe.
CO LUBI SKÓRA NACZYNIOWA?
- Delikatne, fizjologiczne preparaty myjące.
- Dbanie o efektywne nawilżenie i ochronę lipidową naskórka.
- Codzienne stosowanie wysokiej ochrony przeciwsłonecznej.
- W zimie, a w szczególności podczas uprawiania sportów zimowych aplikowanie kosmetyków barierowych, czyli takich które tworzą na skórze warstwę ochronną.
- Dostosowane do potrzeb kosmetyki zawierające składniki łagodzące i wzmacniające naczynka np. trokserutyna, rutyna, niacynamid, siarczan dekstranu, pantenol, kwas laktobionowy, glukonolakton, masło Shea oraz ekstrakty roślinne z: miłorzębu, ruszczyka, wąkroty azjatyckiej.
- Łagodne środki złuszczające oparte na enzymach lub kwasach AHA i BHA ( kwas mlekowy, migdałowy, niskie stężenia kwasu salicylowego).
Pamiętaj, że najistotniejszym aspektem w prawidłowym i skutecznym troszczeniu się o skórę wrażliwą i naczyniową jest systematyczna, codzienna pielęgnacja.
CZYM JEST TRĄDZIK RÓŻOWATY I JAK POWSTAJE?
Trądzik różowaty ( łac. Rosacea) to nie tylko defekt kosmetyczny, lecz przewlekła choroba skóry, występująca zawsze z towarzyszącym jej stanem zapalnym ( najczęściej w okolicy nosa policzków i brody). Obraz kliniczny rosacea jest zróżnicowany w zależności od podtypu i stopnia rozwoju choroby. Jego objawy mogą być podobne do tych wyróżnionych w przypadku skóry naczyniowej, jednak jest to stan znacznie bardziej zaawansowany, często z występującą postacią grudkowo-krostkową, opuchlizną i łuszczeniem się naskórka. W miarę rozwoju choroby dochodzi do przerostu tkanki łącznej, naczyń i gruczołów łojowych. Nieleczony trądzik różowaty może zaatakować oczy w postaci zapalenia powiek, spojówek, a nawet tęczówki i rogówki.
Na dzień dzisiejszy patogeneza powstawania tego schorzenia jest niejednoznaczna i złożona. Wszystkie wymienione powyżej czynniki związane ze stylem życia, pielęgnacją i odżywianiem przyczyniają się w istotny sposób do rozwoju lub remisji trądziku różowatego. Oczywiście nie bez znaczenia są tu skłonności genetyczne oraz aspekty związane z działaniem układu immunologicznego. Walka z rosacea musi przebiegać wielotorowo. Kluczowymi są prawidłowo dobrana przez lekarza terapia farmakologiczna oraz kuracje podtrzymujące fazę remisji, prowadzone w gabinetach estetycznych. Równie ważna jest codzienna pielęgnacja w domu, bez której ciężko jest na dłużej poprawić stan skóry i zapobiegać nawrotom problemu.
CZY KOSMETYKI POTRAFIĄ USUNĄĆ ROZSZERZONE NACZYNKA?
Należy bardzo wyraźnie zaznaczyć, że kosmetyki nie są w stanie zamknąć rozszerzonych naczyń. Ich głównym zadaniem jest działanie przeciwzapalne, uszczelniające i ochronne. Pomagają zmniejszyć rumień, szorstkość skóry oraz odczucia związane z dyskomfortem, pomagają zapobiegać rozwojowi problemu.
W ofercie Innoaesthetics posiadamy wyspecjalizowane formuły, które doskonale pomagają chronić i pielęgnować wymagającą cerę naczyniową.
Podstawą każdego rytuału pielęgnacyjnego skóry, jest odpowiednie jej oczyszczanie. Preparaty dedykowane skórze wrażliwej i naczyniowej powinny wykazywać fizjologiczne pH. Najlepiej sprawdzają się formuły emulsyjne wzbogacone o łagodne substancje myjące, które nie pozostawiają nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia. Skóra powinna być dobrze oczyszczona, by w sposób efektywny przyjąć następne kroki pielęgnacji. Wszystkie te warunki spełnia preparat INNO-DERMA® Soft Cleanser. Produkt wyposażony został w praktyczną i higieniczną pompkę, która ułatwia dozowanie emulsji, ponieważ już niewielka jej ilość pozwala na dokładne umycie twarzy, szyi i dekoltu. Co za tym idzie preparat ten jest niezwykle wydajny.
Bardzo ważnym aspektem w świadomym dbaniu o skórę dotkniętą problemami jest ochrona antyoksydacyjna. Wolne rodniki zaostrzają stan zapalny, który jest w przypadku skór naczyniowych jest zjawiskiem niepożądanym i wpływającym na kondycję naczyń włosowatych. Doskonałym rozwiązaniem, chroniącym przed wolnymi rodnikami, jest wprowadzenie do codziennej pielęgnacji serum z witaminą C. Witamina C działa nie tylko antyoksydacyjnie, ale też uszczelniająco i rozjaśniająco. Należy jednak pamiętać, aby zastosowana w serum postać witaminy C nie miała działania drażniącego, a jej stężenie nie powinno było zbyt wysokie. INNO-EPIGEN® Antiox Serum (dostępny już wkrótce) to formuła wyposażona w kompleks substancji antyoksydacyjnych. Dimetylo-metoksychromanol jest jednym z silniejszych przeciwutleniaczy. Ekstrakt z szanty zwyczajnej działa kojąco i przeciwświądowo. Wyciąg z trzęsaka morszczynowatego doskonale nawilża oraz wzmacnia barierę skórną. Szarotka alpejska oczyszcza oraz posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Oprócz tego serum posiada stabilną postać witaminy C- sól sodową askorbylanu sodu, która jest bezpieczna i łagodna dla delikatnej skóry naczyniowej.
Krem z wysokim faktorem UV jest absolutną podstawą codziennego dbania o każdą skórę, a w szczególności naczyniową. Wiesz już, że promieniowanie słoneczne indukuje szereg niekorzystnych reakcji, które wpływają na nasilenie objawów naczyniowych i przebieg choroby trądziku różowatego. Dlatego krem z wysokim filtrem UV powinien być aplikowany codziennie przez cały rok, a w okresie wzmożonego nasłonecznienia reaplikowany co ok. 4 godziny. Idealnym rozwiązaniem jest wybranie formuły, która oprócz właściwości przeciwsłonecznych będzie również pielęgnować skórę. Dzięki temu ograniczymy ilość stosowanych kosmetyków, co zapobiegnie uczuciu ciężkości i tłustości. Idealną propozycją są produkty INNO-DERMA® Sun Defense SPF 50+ oraz wersja dla skór tłustych Oily Skin. Oba kremy oprócz ochrony UV wykazują również działanie antyoksydacyjne i ochronne na DNA komórek skóry. Każda formuła kremu przeciwsłonecznego Innoaesthetics posiada bardzo wysoka ochronę przeciwsłoneczną SPF 50+.


W przypadku skóry naczyniowej sercem codziennego rytuału pielęgnacyjnego jest krem, który chroni i regeneruje warstwę hydro-lipidową skóry, wzmacnia naczynka i zmniejsza ich reaktywność. INNO-DERMA® Redness Cream to wyspecjalizowany preparat, stworzony z myślą o wspieraniu skóry naczyniowej i z tendencją do trądziku różowatego. Jego dodatkową zaletą jest higieniczne opakowanie z wygodnym dozownikiem w postaci “touch&sidle”. Dzięki niemu możesz dozować krem w sposób higieniczny, bez konieczności kontaktu dłoni z zawartością całego słoiczka. Zewnętrzna membrana opakowania jest również łatwa w dezynfekcji. W składzie Redness Cream znajdziesz kwas laktobionowy i glukanolakton, które nawilżają, działają przeciwzapalnie i przyspieszająco na regenerację skóry. Troxerutyna, ekstrakt z ruszczyka kolczastego oraz siarczan desktranu chronią naczynia krwionośne i limfatyczne, zwiększają ich elastyczność oraz przepuszczalność. Ekstrakt z liści z miłorzębu japońskiego jest silnym antyoksydantem porównywalnym do witaminy C, dodatkowo wykazuje właściwości uszczelniające. Natomiast masło Shea tworzy swoisty kompres, który zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody, dbając o głębokie nawilżenie i regenerację.
JEŻELI MASZ SKÓRĘ NACZYNIOWĄ ZAPYTAJ SPECJALISTĘ O TERAPIĘ INNOAESTHETICS REDNESS
Należy pamiętać, że stężenia substancji w kosmetykach używanych w domu są niższe, niż te do użytku profesjonalnego. Dlatego dla uzyskania widocznych
i szybkich efektów zapytaj swojego specjalistę o terapię REDNESS. Kuracja gabinetowa to dwa produkty; peeling chemiczny i ampułki, które najlepsze efekty przynoszą stosowane w połączeniu. Łagodny eksfoliant REDNESS PEEL to kompozycja kwasów mlekowego, salicylowego i migdałowego. Delikatnie usuwa martwe komórki naskórka, zmiękcza i nawilża skórę reaktywną. Jednocześnie zmniejsza stany zapalne i działa bakteriobójczo, reguluje aktywność gruczołów łojowych, ale bez ryzyka przesuszenia naskórka.
Idealnie przygotowuje skórę do aplikacji ampułek REDNESS-ID. Sterylny koktajl został stworzony do podania przeznaskórkowego i może być aplikowany za pośrednictwem takich metod jak mezoterapia igłowa czy mikroigłowa. Bogaty skład ampułek dostosowany jest do potrzeb skóry z problemem naczyniowym. W składzie znajdziesz ekstrakt z nostrzyka i rutynę, które wzmacniają naczynia krwionośne i poprawiają mikrokrążenie. W efekcie zmniejszają się obrzęki i stany zapalne. Niacynamid to silny antyoksydant, wspiera barierę hydro-lipidową i działa regulująco na aktywność gruczołów łojowych. Chroni też komórki skóry przed uszkodzeniami wywołanymi promieniowaniem UV. Ekstrakt z wąkroty azjatyckiej podobnie jak wyżej wymienione składniki działa przeciwzapalnie i zwiększa wytrzymałość włośniczek oraz redukuje obrzęki. Dodatkowo stymuluje produkcję kwasu hialuronowego, co sprzyja prawidłowemu nawilżeniu i regeneracji komórek. Całość wzmacnia działanie pantenolu, który niezbędny jest w procesie tworzenia i odnowy tkanek.
ILE TRAWA TERAPIA REDNESS?
Częstotliwość oraz ilość zabiegów zawsze zależy od decyzji specjalisty i mogą się różnić w zależności od indywidualnego przypadku. Standardowa kuracja z użyciem REDNESS PEEL oraz REDNESS-ID wynosi 4 zabiegi, wykonywane co 7 dni.
JAKIE SĄ EFEKTY PROFESJONALNEJ TERAPII REDNESS?
Problem skóry naczyniowej jest zjawiskiem niezwykle złożonym, terapia gabinetowa i pielęgnacja domowa powinny w tym przypadku działać synergicznie. Kluczową kwestią w łagodzeniu objawów i przebiegu dolegliwości związanych Couperose, jest systematyczność i skrupulatność w dbaniu o skórę. Istotnym jest, by nie doprowadzać do rozwijania się objawów i przeistoczeniu w Rosacea. A jeżeli już do tego dojdzie wydłużanie okresów remisji choroby. Niezbędnym tym samym jest opieka specjalisty i regularne monitorowanie stanu skóry.
Chcesz skróconą wersję artykułu?
0 komentarzy dla “JAK DBAĆ O SKÓRĘ NACZYNIOWĄ?”