Przebarwienia to nieszkodliwe, odgraniczone zmiany zabarwienia skóry, spowodowane miejscowym wzrostem produkcji melaniny. Istnieją różne rodzaje hiperpigmentacji, których podłoże może wynikać z czynników takich jak: ekspozycja na słońce, zaburzenia hormonalne czy stan zapalny. Większość populacji na przestrzeni swojego życia została lub zostanie dotknięta tym problemem. Poniżej dowiesz się jak powstają przebarwienia oraz poznasz ich rodzaje.
JAK POWSTAJĄ PRZEBARWIENIA?
Melanina to pigment przyciemniający, który określa kolor naszej skóry i chroni komórki przed promieniowaniem UV, pochłaniając fale UVA oraz UVB. Melanina wytwarzana jest w procesie melanogenezy przez melanocyty (wyspecjalizowane komórki skóry znajdujące się w warstwie podstawnej naskórka). Indukcja melanogenzy wyzwalana jest przez hormon stymulujący melanocyty (MSH). Pierwszym etapem tej sekwencji jest utlenianie tyrozynazy- enzymu obecnego w naszej skórze. W dalszej kolejności pigment zostaje transportowany z melanocytów do keratynocytów (komórek znajdujących się w najbardziej zewnętrznych warstwach skóry), za pomocą organelli zwanych melanosomami. Ostatecznie wzrost melanocytów lub ich pobudzenie powoduje zwiększenie ilości produkowanej melaniny.
W procesie melanogenezy w ludzkim organizmie powstają dwa rodzaje melaniny: czarno-brązowa zwana eumelaniną i czerwono-zółta zwana feomelaniną. Nadmiar eumelaniny, nawet jeśli jest zmieszana z jaśniejszą feomelaniną, może prowadzić do powstania przebarwień, których ostateczny kolor będzie zależał od wzajemnego stosunku obydwu barwników.
Osoby o wysokich fototypach są bardziej podatne na powstawanie hiperpigmentacji, ponieważ produkują więcej melaniny.
RODZAJE PRZEBARWIEŃ I SPOSOBY ICH LECZENIA
Piegi lub Efelidy
To najczęstszy rodzaj zmian barwinkowych, stanowiących dyskretne brązowe plamy, które pojawiają się po ekspozycji na słońce. Ten rodzaj przebarwień ma predyspozycje genetyczne i jest bardzo powszechny u osób o jasnej karnacji. Intensywność zmian jest uzależniona od prezentacji skóry na słońce, więc zwykle nie wymagają one żadnego leczenia. Mimo wszystko zalecane jest stosowanie kremu z wysokim faktorem, aby zapobiec ich powstawaniu. Piegi zazwyczaj nie znikają całkowicie, jednak można je zniwelować za pomocą preparatów depigmentujących, jak INNO-DERMA® Dark Spot Eraser.
Plamy słoneczne lub plamy starcze
Indukowane promieniowaniem UV plamki pigmentowe o zdefiniowanej krawędzi, która może mieć barwę od jasnobrązowej do czarnej. Ich intensywność zależy od tego, jak bardzo zostały wystawione na działanie promieniowania słonecznego.
Wygląd zmian może przypominać czerniaka złośliwego, więc w razie wątpliwości niezbędna jest kontrola u specjalisty w celu dokładnej diagnozy.
Do walki z punktowymi przebarwieniami rekomendujemy zabiegi na bazie kwasu trójchlorooctowego i jego pochodnych. Formuły te zwykle można stosować warstwowo, tym samym regulując moc działania peelingu i intensywność złuszczanina naskórka. Nasi faworyci to INNO-EXFO® T.C. Age oraz MCA 35.
Melasma/Ostuda
Rozproszone, duże zmiany o zabarwieniu od jasnego do średniego brązu. Mogą mieć różny rozmiar i kształt, charakteryzują się rozmytymi krawędziami. Ze względu na prowadzone terapie antykoncepcyjne, ciąże czy wahania hormonalne związane z przekwitaniem, kobiety są bardziej narażone na powstawanie hiperpigmentacji tego typu. Pogarszają się one znacznie wraz z ekspozycją skóry na słońce.
Do redukcji rozległych lub zlokalizowanych przebarwień polecamy produkt na bazie 5% retinolu INNO-EXFO® Lightening, który znacznie przyspiesza wymianę komórkową i przebudowuje skórę. Dzięki zawartości substancji wspomagających, jak arbutyna, kwas kojowy i kwas fitowy jesteśmy w stanie osiągnąć zadowalający poziom rozjaśnienia nawet stosunkowo głębokich zmian.
PIH, przebarwienia pozapalne
Hiperpigmentacje tego typu powstają najczęściej na podłożu urazu lub uszkodzenia skóry. Zwykle borykają się z nimi osoby cierpiące na różne formy trądziku, gdzie zmiana zapalna ustępuje z pozostawieniem przebarwienia. Barwa przebarwień pozapalnych może być różowa, czerwona lub brązowa. Ich powstawanie związane jest z procesem gojenia się skóry, gdzie aktywny stan zapalny stymuluje melanocyty, a co za tym idzie produkcję melaniny. Problem najczęściej ustępuje po całkowitym wygojeniu się miejsca zapalenia ( co trwa od kilku do kilkunastu tygodni), jednak można ten proces przyspieszyć.
INNO-EXFO® Mandelage dzięki zawartości kwasu migdałowego oraz liponowego rozjaśnia powierzchowne przebarwienia, niweluje stan zapalny i uelastycznia naskórek, jednocześnie pomagając walczyć ze zmianami trądzikowymi. Nadaje się do stosowania nawet u pacjentów nastoletnich, u których niemożliwe jest aplikowanie silniejszych preparatów.
Podłoże tego jak powstają przebarwienia jest zjawiskiem złożonym, gdzie czynników indukujących może być więcej niż jeden, dlatego prócz aktywnej terapii w gabinecie profesjonalisty, ważna jest systematyczna i prawidłowo dobrana pielęgnacja domowa.
0 komentarzy dla “PRZEBARWIENIA”