Skóra wrażliwa, naczyniowa, atopowa to nazwy, które często są zamiennie stosowane i określają delikatny typ cery ze skłonnością do zaczerwienień. Jak odróżnić, który typ cery mamy, skąd się biorą popękane naczynka i czy rumień jest zawsze objawem trądziku różowatego? Na te i wiele innych pytań, znajdziesz odpowiedź w poniższym wpisie.
JAKĄ SKÓRĘ NAZYWAMY NACZYNIOWĄ I JAK JĄ ROZPOZNAĆ?
Najbardziej charakterystyczną i łatwą do zidentyfikowania cechą cery naczyniowej są rozszerzone, przebijające spod naskórka, naczynia krwionośne w kolorze czerwonym lub fioletowym, tzw. teleangiektazje. Powszechnie nazywane bywają „pajączkami” lub „popękanymi naczynkami”.
W rzeczywistości naczynia te nie ulegają pęknięciu, a trwałemu rozszerzeniu, które spowodowane jest utratą ich elastyczności, podczas wystawienia na czynniki drażniące.
Ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę w przypadku diagnostyki cery naczyniowej jest fototyp według skali Fitzpatrick’a. Najbardziej narażone na problem są osoby z jasną skórą, czyli fototyp I i II. Mała zawartość melaniny, która pełni funkcje ochronne, sprzyja szybszym podrażnieniom, czy poparzeniom po ekspozycji na promieniowanie UV. Co za tym idzie, płytko umiejscowione naczynia włosowate są bardziej narażone na uszkodzenia.
Pierwsze symptomy skóry z problemami o podłożu naczyniowym możemy zauważyć w miejscach, takich jak broda, nos i policzki. W powyższych lokalizacjach często pojawia się rumień. Równocześnie możliwy jest obrzęk, tkliwość, szorstkość lub innego typu poczucie dyskomfortu. Początkowo zmiany mają charakter ustępujący i mogą nasilać się w sytuacjach stresowych, po spożyciu ciepłych lub pikantnych posiłków, alkoholu, a także przy zmianie temperatury otoczenia. Mówimy wtedy o tzw. rumieniu napadowym twarzy, szyi i dekoltu. Przypadłość ta najczęściej objawia się jako gra naczyniowa w postaci czerwonych plam lub ogólnego zaróżowienia wymienionych stref. Im bardziej zaawansowany problem naczyniowy, tym powyższe zmiany mogą nabierać charakteru utrwalonego.
Skóra naczyniowa bywa też bardzo wybredna w stosunku do stosowanych kosmetyków. Na większość, ogólnie dobrze tolerowanych przez inne skóry, kosmetyków może reagować ściągnięciem lub pieczeniem. Niejednokrotnie osoby ze skórą naczyniową skarżą się na uczucie rozgrzania, zaś struktura skóry naczyniowej często jest cienka lub wręcz pergaminowa.
DLACZEGO I KIEDY NACZYNKA POSZERZAJĄ SIĘ?
Sieć drobnych naczyń krwionośnych potrzebna jest naszej skórze do jej prawidłowego funkcjonowania. W większości są to bardzo drobne naczynia kapilarne, które odpowiadają za prawidłowe odżywienie oraz dystrybucję tlenu do każdej komórki naszej skóry. Są zbudowane z bardzo delikatnego śródbłonka i noszą nazwę naczyń włosowatych, włośniczek lub kapilar. W momencie, gdy na naczynia włosowate działają czynniki takie jak: podwyższone ciśnienie krwi, zmiany temperatury, substancje drażniące, niektóre leki czy stan zapalny, wypełniają się obficie krwią, a ich delikatna struktura może zostać uszkodzona. Powoduje to ich zwiększoną przepuszczalność i skutkuje ich trwałym rozszerzeniem. Nie bez znaczenia dla kondycji naczynek są predyspozycje genetyczne, dysfunkcje układu pokarmowego oraz alergie.
CZY SKÓRA TŁUSTA LUB SUCHA MOŻE BYĆ JEDNOCZEŚNIE NACZYNIOWA?
Odpowiedź brzmi… TAK! Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje cery: normalną, suchą, tłustą i mieszaną. Typy te zostały wyróżnione w oparciu stopień natłuszczenia skóry i aktywność pracy gruczołów łojowych. Każda z wymienionych cer może być równocześnie skórą naczyniową. Prawdą jest, że im bardziej zaburzona jest równowaga hydro-lipidowa skóry, tym większe ryzyko pojawienia się w jej obrębie problemu naczyniowego.
CZY WIESZ, JAK ODRÓŻNIĆ CERĘ WRAŻLIWIĄ OD NACZYNIOWEJ?
Czerwienienie się nie zawsze oznacza, że masz cerę naczyniową.Poniżej krótka ściąga, która pomoże Ci odróżnić z czym masz do czynienia i jak dobrać odpowiednią pielęgnację.
SKÓRA WRAŻLIWA / NADREAKTYWNA
- Ten typ cery mamy najczęściej od dzieciństwa, towarzyszy alergikom, AZS czy osobom poddawanym terapiom autoimmunologicznym i onkologicznym.
- Skóra bardzo łatwo ulega odwodnieniu, ponieważ ma uszkodzoną barierę hydrolipidową – łuszczy się, czerwieni. W dotyku może przypominać pergaminową.
- Skóra nadreaktywna bardzo intensywnie odczuwa bodźce z otaczającego ją środowiska.
- Po ustąpieniu czynnika wywołującego zaczerwienie – rumień znika.
- Sprawia trudności w pielęgnacji, gdyż często reaguje pieczeniem i swędzeniem.
SKÓRA NACZYNIOWA
- Jest to cecha nabyta, wskutek nadwrażliwości skóry dochodzi do rozszerzania naczyń krwionośnych, co powoduje pojawienie się rumienia w tym miejscu, w kolejnej fazie naczynia mogą pękać – niteczki popękanych i poszerzonych naczynek przeświecają przez naskórek.
- Rumień występuje w obszarze rozszerzonych naczyń, ma tendencję do utrwalenia się w tym miejscu, najczęściej dotyczy okolicy policzków, nosa i brody.
- Skóra staje się zaczerwieniona i ucieplona, nieleczona może wejść w stadium rozwoju trądzika różowatego.
- Skóra naczyniowa to cecha opisująca płytkie położenie naczyń krwionośnych. Oznacza to, że każdy typ cery, nawet tłusta i trądzikowa, może mieć problemy z naczynkami.
- Delikatna i wrażliwa skóra w wyniku niewłaściwej pielęgnacji może stać się naczyniową.
Zarówno skórę nadreaktywną, jak i naczyniową trzeba uważnie obserwować i zaprzyjaźnić się z nią.
Dlatego w INNOAESTHETICS powstały dwa wyjątkowe produkty do pielęgnacji skór problematycznych:
SENSITIVE CREAM i REDNESS CREAM, które z programami zabiegowymi REDNESS I SENSITIVE tworzą kompleksową pielęgnację, która przywraca równowagę i prawidłowe funkcje skóry!