Jako specjaliści coraz częściej spotykamy się z pytaniami: ,,Jak dbać o skórę naczynkową?
Z roku na rok rośnie grupa osób, u której rozpoznawane są oznaki cery reaktywnej czy nadwrażliwej. Taki stan skóry może charakteryzować różne spektrum objawów, które docelowo często ewoluują w problem skóry naczynkowej (łac. Couperose) lub trądziku różowatego (łac. Rosacea). Dlatego w miarę możliwości należy zapobiegać rozwojowi problemów o podłożu naczyniowym. Chcesz wiedzieć jak dbać o skórę naczynkową? Czytaj dalej!

CO LUBI SKÓRA NACZYNKOWA?
- Delikatne, fizjologiczne preparaty myjące.
- Dbanie o efektywne nawilżenie i ochronę lipidową naskórka.
- Codzienne stosowanie wysokiej ochrony przeciwsłonecznej.
- W zimie, a w szczególności podczas uprawiania sportów zimowych aplikowanie kosmetyków barierowych, czyli takich które tworzą na skórze warstwę ochronną.
- Dostosowane do indywidualnych potrzeb kosmetyki zawierające składniki łagodzące i wzmacniające naczynka np. trokserutyna, rutyna, niacynamid, siarczan dekstranu, pantenol, kwas laktobionowy, glukonolakton, masło Shea oraz ekstrakty roślinne z: miłorzębu, ruszczyka, wąkroty azjatyckiej.
- Łagodne środki złuszczające oparte na enzymach lub kwasach AHA i BHA (kwas mlekowy, migdałowy, niskie stężenia kwasu salicylowego).
Pamiętaj, że najistotniejszym aspektem w prawidłowym i skutecznym troszczeniu się o skórę wrażliwą i naczynkową jest systematyczna, codzienna pielęgnacja.
CZEGO NIE LUBI SKÓRA NACZYNKOWA?
Jeżeli masz skórę naczynkową powinnaś wiedzieć, że nie lubi ona:
- Drażniących składników kosmetyków myjących. Uszkadzają one naturalną warstwę hydro-lipidową skóry, która jest pierwszą linią obrony przed drażniącymi czynnikami zewnętrznymi.
- Mechanicznego podrażniania i pocierania, które powodują wytworzenie ciepła, będącego jedną z bezpośrednich przyczyn rozszerzania się naczyń kapilarnych. Dlatego zabronione jest stosowanie wszelkiego rodzaju peelingów mechanicznych, w szczególności gruboziarnistych. Niewskazane są też masaże i wszystkie czynności prowokujące tarcie w obszarze objętym problemem naczynkowym, np. pocieranie skóry ręcznikiem podczas osuszania.
- Gorących kąpieli, sauny, słońca, opalania oraz innych czynników narażających skórę na rozgrzanie tkanek.
- Nagłych zmian temperatury i warunków atmosferycznych, które w niekontrolowany sposób prowokują naczynia do kurczenia się i rozkurczania. Co za tym idzie nadwyrężają delikatne ścianki włośniczek (mróz, wiatr, wilgoć).
- Spożywania ostrych i gorący potraw, alkoholu oraz mocnej kawy i herbaty. Niewskazana jest też wysoko przetworzona żywność oraz słodycze. Powodują one skoki insulinowe i przyczyniające się do tworzenia stanów zapalnych w organizmie.
- Przewlekłego stresu, który powoduje wzrost ciśnienia krwi oraz wyrzut hormonu stresu – kortyzolu.
- Antykoncepcji hormonalnej – podwyższone stężenie progestagenu w zależności od jego stężenia i dawki może upośledzać elastyczność śródbłonka, poprzez zniesienie korzystnego działania estrogenu.
- Popularnych składników aktywnych o działaniu silnie przeciwzmarszczkowym, takich jak retinol czy kwasy o niskim pH, gdyż najczęściej wykazują one właściwości drażniące.
- Kompozycji zapachowych i olejków eterycznych. Substancje te często odpowiadają za reakcje alergiczne, którym towarzyszy stan zapalny. Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji powinny być w miarę możliwości bezzapachowe.
CZYM JEST TRĄDZIK RÓŻOWATY I JAK POWSTAJE?
Trądzik różowaty (łac. Rosacea) to nie tylko defekt kosmetyczny, lecz przewlekła choroba skóry, występująca zawsze z towarzyszącym jej stanem zapalnym (najczęściej w okolicy nosa, policzków i brody). Obraz kliniczny rosacea jest zróżnicowany w zależności od podtypu i stopnia rozwoju choroby. Jego objawy mogą być podobne do tych wyróżnionych w przypadku skóry naczynkowej, jednak jest to stan znacznie bardziej zaawansowany, często z występującą postacią grudkowo-krostkową, opuchlizną i łuszczeniem się naskórka. W miarę rozwoju choroby dochodzi do przerostu tkanki łącznej, naczyń i gruczołów łojowych. Nieleczony trądzik różowaty może zaatakować oczy w postaci zapalenia powiek, spojówek, a nawet tęczówki i rogówki.
Na dzień dzisiejszy patogeneza powstawania tego schorzenia jest niejednoznaczna i złożona. Wszystkie wymienione powyżej czynniki związane ze stylem życia, pielęgnacją i odżywianiem przyczyniają się w istotny sposób do rozwoju lub remisji trądziku różowatego. Oczywiście nie bez znaczenia są tu skłonności genetyczne oraz aspekty związane z działaniem układu immunologicznego. Walka z rosacea musi przebiegać wielotorowo. Kluczowymi są prawidłowo dobrana przez lekarza terapia farmakologiczna oraz kuracje podtrzymujące fazę remisji, prowadzone w gabinetach estetycznych. Równie ważna jest codzienna pielęgnacja w domu, bez której ciężko jest na dłużej poprawić stan skóry i zapobiegać nawrotom problemu.

CZY KOSMETYKI POTRAFIĄ USUNĄĆ ROZSZERZONE NACZYNKA? TŁUMACZYMY JAK DBAĆ O SKÓRĘ NACZYNIOWĄ.
Należy bardzo wyraźnie zaznaczyć, że kosmetyki nie są w stanie zamknąć rozszerzonych naczyń. Ich głównym zadaniem jest działanie przeciwzapalne, uszczelniające i ochronne. Pomagają zmniejszyć rumień, szorstkość skóry oraz odczucia związane z dyskomfortem, pomagają zapobiegać rozwojowi problemu.
W ofercie Innoaesthetics posiadamy wyspecjalizowane formuły, które doskonale pomagają chronić i pielęgnować wymagającą cerę naczyniową.
Podstawą każdego rytuału pielęgnacyjnego skóry, jest odpowiednie jej oczyszczanie. Preparaty dedykowane skórze wrażliwej i naczynkowej powinny wykazywać fizjologiczne pH. Najlepiej sprawdzają się formuły emulsyjne wzbogacone o łagodne substancje myjące, które nie pozostawiają nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia. Skóra powinna być dobrze oczyszczona, by w sposób efektywny przyjąć następne kroki pielęgnacji. Wszystkie te warunki spełnia preparat INNO-DERMA® Soft Cleanser. Produkt wyposażony został w praktyczną i higieniczną pompkę, która ułatwia dozowanie emulsji, ponieważ już niewielka jej ilość pozwala na dokładne umycie twarzy, szyi i dekoltu. Co za tym idzie preparat ten jest niezwykle wydajny.

Bardzo ważnym aspektem w świadomym dbaniu o skórę dotkniętą problemami jest ochrona antyoksydacyjna. Wolne rodniki zaostrzają stan zapalny, który jest w przypadku skór naczynkowych jest zjawiskiem niepożądanym i wpływającym na kondycję naczyń włosowatych. Doskonałym rozwiązaniem, chroniącym przed wolnymi rodnikami, jest wprowadzenie do codziennej pielęgnacji serum z witaminą C. Witamina C działa nie tylko antyoksydacyjnie, ale też uszczelniająco i rozjaśniająco. Należy jednak pamiętać, aby zastosowana w serum postać witaminy C nie miała działania drażniącego, a jej stężenie nie powinno było zbyt wysokie. INNO-EPIGEN® Antiox Serum to formuła wyposażona w kompleks substancji antyoksydacyjnych. Dimetylo-metoksychromanol jest jednym z silniejszych przeciwutleniaczy. Ekstrakt z szanty zwyczajnej działa kojąco i przeciwświądowo. Wyciąg z trzęsaka morszczynowatego doskonale nawilża oraz wzmacnia barierę skórną. Szarotka alpejska oczyszcza oraz posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Oprócz tego serum posiada stabilną postać witaminy C- sól sodową askorbylanu sodu, która jest bezpieczna i łagodna dla delikatnej skóry naczynkowej.

Krem z wysokim faktorem UV jest absolutną podstawą codziennego dbania o każdą skórę, a w szczególności naczyniową. Wiesz już, że promieniowanie słoneczne indukuje szereg niekorzystnych reakcji, które wpływają na nasilenie objawów naczyniowych i przebieg choroby trądziku różowatego. Dlatego krem z wysokim filtrem UV powinien być aplikowany codziennie przez cały rok, a w okresie wzmożonego nasłonecznienia reaplikowany co ok. 4 godziny. Idealnym rozwiązaniem jest wybranie formuły, która oprócz właściwości przeciwsłonecznych będzie również pielęgnować skórę. Dzięki temu ograniczymy ilość stosowanych kosmetyków, co zapobiegnie uczuciu ciężkości i tłustości. Idealną propozycją są produkty INNO-DERMA® Sun Defense SPF 50+ oraz wersja dla skór tłustych Oily Skin. Oba kremy oprócz ochrony UV wykazują również działanie antyoksydacyjne i ochronne na DNA komórek skóry. Każda formuła kremu przeciwsłonecznego Innoaesthetics posiada bardzo wysoka ochronę przeciwsłoneczną SPF 50+.


W przypadku skóry naczyniowej sercem codziennego rytuału pielęgnacyjnego jest krem, który chroni i regeneruje warstwę hydro-lipidową skóry, wzmacnia naczynka i zmniejsza ich reaktywność. INNO-DERMA® Redness Cream to wyspecjalizowany preparat, stworzony z myślą o wspieraniu skóry naczyniowej i z tendencją do trądziku różowatego. Jego dodatkową zaletą jest higieniczne opakowanie z wygodnym dozownikiem w postaci “touch&sidle”. Dzięki niemu możesz dozować krem w sposób higieniczny, bez konieczności kontaktu dłoni z zawartością całego słoiczka. Zewnętrzna membrana opakowania jest również łatwa w dezynfekcji. W składzie Redness Cream znajdziesz kwas laktobionowy i glukanolakton, które nawilżają, działają przeciwzapalnie i przyspieszająco na regenerację skóry. Troxerutyna, ekstrakt z ruszczyka kolczastego oraz siarczan desktranu chronią naczynia krwionośne i limfatyczne, zwiększają ich elastyczność oraz przepuszczalność. Ekstrakt z liści z miłorzębu japońskiego jest silnym antyoksydantem porównywalnym do witaminy C, dodatkowo wykazuje właściwości uszczelniające. Natomiast masło Shea tworzy swoisty kompres, który zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody, dbając o głębokie nawilżenie i regenerację.

JEŻELI MASZ SKÓRĘ NACZYNkOWĄ ZAPYTAJ SPECJALISTĘ O TERAPIĘ INNOAESTHETICS REDNESS
Należy pamiętać, że stężenia substancji w kosmetykach używanych w domu są niższe, niż te do użytku profesjonalnego. Dlatego dla uzyskania widocznych
i szybkich efektów zapytaj swojego specjalistę o terapię REDNESS.
Chcesz skróconą wersję artykułu?