Mikronakłuwanie, nazywane również mezoterapią mikroigłową, zyskało w ciągu ostatnich kilku lat ogromną popularność. Mikronakłuwanie jest jedną z najczęściej wykonywanych w gabinetach kosmetycznych procedur odmładzających skórę i stymulujących ją do intensywnej przebudowy.
Poniżej znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o tym, czym jest mikronakłuwanie, jak się je wykonuje i jakie daje korzyści naszej skórze.
Co to jest mikronakłuwanie?
Mikronakłuwanie to małoinwazyjny zabieg kosmetyczny o szerokim zastosowaniu. Polega na kontrolowanym nakłuwaniu skóry przy użyciu specjalnego urządzenia z dołączonymi sterylnymi, jednorazowymi mikroigiełkami. Igły, które wbijają się w skórę podczas zabiegu mezoterapii, powodując mikrouszkodzenia. Wówczas dochodzi do uruchomienia naturalnych procesów regeneracyjnych i pobudzenia produkcji nowego kolagenu i elastyny, co w efekcie prowadzi do odmłodzenia naszego wyglądu.
Mikronakłucia można wykonywać również z równoczesnym użyciem specjalnie przeznaczonych do tego ampułek. Wraz z nakłuciami wprowadzamy wtedy do skóry substancje potrzebne jej np. do odbudowy, nawilżenia, rozjaśnienia lub spłycenia zmarszczek.
Mikronakłuwanie najczęściej wykonuje się na twarzy. Mezoterapii mikroigłowej można jednak poddać również inne części ciała, takie jak szyja, dekolt, uda i brzuch.
Jakie są korzyści z mikronakłuć?
Ponieważ mikronakłuwanie powoduje wymianę komórek skóry na nowe, zabieg może poprawić zarówno strukturę jak i koloryt skóry. Dlatego mezoterapia mikroigłowa polecana jest osobom o skórze:
- potrzebującej nawilżenia i odżywienia,
- z objawami starzenia,
- przebarwieniami słonecznymi i potrądzikowymi oraz płytkimi bliznami.
Mikronakłucia stosowane są też szeroko w trychologii jako terapia kondycjonująca włosy i skórę głowy oraz hamująca wypadanie włosów. Podobnie jak zabiegi laserowe, mikronakłuwanie jest bardzo skuteczne w poprawie jakości skóry. Jednak w porównaniu z laserem jest metodą tańszą i mniej bolesną, dlatego nie wymaga znieczulenia. Może jedynie powodować minimalny dyskomfort, choć wiele osób w ogóle go nie odczuwa.
Czy mikronakłuwanie można wykonać samemu w domu?
Pomimo dostępności w sprzedaży domowych urządzeń do mikronakłuwania z bardzo krótkimi igłami odradza się samodzielne wykonywanie tego typu zabiegów. Nieprzeszkolona osoba wykonująca mikronakłucia naraża się na ryzyko spowodowania obrażeń. Może też nie wiedzieć, jak zachować sterylność zabiegu, co zwiększa ryzyko infekcji skóry.
Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy stosować profesjonalne urządzenia do mikronakłuwania, którymi dysponują gabinety kosmetyczne i estetyczne. Mogą one być obsługiwane wyłącznie przez licencjonowanego specjalistę z zakresu kosmetologii lub medycyny estetycznej.

Jak przebiega mikronakłuwanie w gabinecie kosmetycznym?
Zanim rozpocznie się mikronakłuwanie, kosmetolog lub lekarz najpierw oczyści i zdezynfekuje obszar zabiegowy. Następnie dobierze odpowiedni koktajl substancji aktywnych, dedykowanych problemowi i potrzebom Twojej skóry.
Sam zabieg mikronakłuwania jest dość szybki i może trwać od 10 do 20 minut. Długość potrzebnego czasu zależy od wielkości obszaru zabiegowego oraz od problemu skóry.
Na koniec specjalista nakłada specjalny krem regenerujący skórę oraz w razie potrzeby krem z wysoką ochroną przeciwsłoneczną.
Jak często można wykonywać zabiegi mezoterapii mikroigłowej? Kiedy widać pierwsze efekty?
Najczęściej estetycy zalecają powtarzanie sesji mikronakłuwania co 2 do 4 tygodni. Jest to czas, który skóra potrzebuje na regenerację przed nowym zabiegiem. Za każdym razem trzeba jednak wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby klientów, które różnią się w zależności od stanu ich skóry i celu, który chcemy osiągnąć.
Warto wiedzieć, że efekty zabiegów mezoterapii mikroigłowej kumulują się. Oznacza to, że każda kolejna wizyta w gabinecie powoduje większą poprawę. Wiele osób zaczyna widzieć optymalne rezultaty dopiero po kilku sesjach.
Jak pielęgnować skórę po zabiegu mikronakłuwania?
Osoba wykonująca zabieg powinna udzielić Ci szczegółowych instrukcji dotyczących pielęgnacji skóry po zabiegu mikronakłuwania. Ogólne zalecenia mówią o:
- niewystawianiu skóry na bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego i wysokich temperatur,
- unikaniu intensywnego wysiłku fizycznego przez czas od 24 do 72 godzin po zabiegu,
- niekorzystaniu z sauny i basenów,
- wstrzymaniu stosowania produktów pielęgnacyjnych zawierających np. enzymy, kwasy lub retinol. Zalecane jest również w tym okresie unikanie makijażu.
U większości osób czas regeneracji naskórka wynosi od 1 do 3 dni. Najczęstszym objawem bezpośrednio po zabiegu jest zaczerwienienie skóry. Dlatego warto pomóc jej w regeneracji stosując w pielęgnacji domowej i bezpośrednio po zabiegu kremy regenerujące barierę hydrolipidową takie jak INNO-DERMA Skin Repair.
INNO-DERMA Skin Repair to regenerująco naprawczy krem, stosowany po zabiegach estetycznych oraz w okresie regeneracji skóry. Krem łagodzi stan zapalny i zaczerwienienie skóry po zabiegu mezoterapii mikroigłowej. Daje skórze komfort i uczucie długotrwałego nawilżenia.
