PODRAŻNIENIE, ZACZERWIENIENIE, SUCHOŚĆ SKÓRY?
Twoja skóra jest często podrażniona, szorstka i sucha w dotyku albo zaczerwieniona i napięta? Tak często objawia się uszkodzenie bariery hydrolipidowej skóry!
Czym dokładnie jest bariera hydrolipidowa i dlaczego jest tak ważna dla zdrowia naszej skóry? Jakie czynniki powodują jej uszkodzenie, jak ją wzmocnić i wspierać każdego dnia?
Czytaj dalej, a dowiesz się wszystkiego krok po kroku!
CO TO JEST BARIERA HYDROLIPIDOWA?
Nasza skóra składa się z wielu warstw, z których każda ma inną strukturę i funkcję. Anatomicznie nazwa bariera hydrolipidowa odnosi się do najbardziej zewnętrznej warstwy skóry czyli warstwy rogowej naskórka. Dlatego bariera hydrolipidowa stanowi pierwszą linię obrony organizmu przed niekorzystnym wpływem otaczającego środowiska. Chroni przed zanieczyszczeniami, promieniowaniem UV i wnikaniem chorobotwórczych mikroorganizmów. Bariera hydrolipidowa odgrywa też kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowego nawilżenia i funkcjonowaniu skóry.
Bariera hydrolipidowa nie jest martwą tarczą obronną naszej skóry. To żywy ekosytem, który składa się z:
- Mikrobiomu skórnego, określanego również jako mikrobiota. Składa się z żywych i unikalnych mikroorganizmów (bakterie, wirusy i grzyby), które żyją na powierzchni naszej skóry i wzmacniają barierę hydrolipidową.
- Płaszcza kwasowego, który utrzymuje kwaśne pH oraz wpływa na wiele procesów biologicznych odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie bariery hydrolipidowej np. zapobieganie kolonizacji i namnażaniu się patogenów. Kwaśne pH na powierzchni skóry utrzymywane jest głównie przez kwas mlekowy i wolne aminokwasy wydzielane z gruczołów potowych, wolne kwasy tłuszczowe i aminokwasy z sebum oraz kwas urokainowy.
- Warstwy lipidowej czyli cienkiej warstwy tłuszczowej na powierzchni skóry składającej się z lipidów, ceramidów i kwasów tłuszczowych. W ten sposób powstaje bariera okluzyjna, która utrzymuje prawidłowe nawilżenie skóry i zapobiega przeznaskórkowej utracie wody (czyli transepidermalnej utracie wody, w skrócie: TEWL). Każda zmiana w proporcji poszczególnych klas lipidów wpływa na zaburzenia funkcji obronnych bariery hydrolipidowej.
JAK ROZPOZNAĆ USZKODZENIE BARIERY HYDROLIPIDOWEJ SKÓRY?
Objawy uszkodzenia bariery hydrolipidowej mogą być różne i często wiążą się z pogorszeniem wyglądu i kondycji skóry. Nie można ich ignorować, gdyż mogą prowadzić do wielu poważnych zaburzeń i konsekwencji zdrowotnych całego organizmu.
Jeśli Twoja bariera hydrolipidowa jest uszkodzona, możesz zauważyć następujące objawy:
- Suchość skóry, której towarzyszy matowość i uczucie ściągnięcia, zwłaszcza po umyciu. Skóra z uszkodzoną barierą hydrolipidową staje się szorstka w dotyku i może się łuszczyć.
- Zwiększona wrażliwość, której towarzyszą coraz częściej pojawiające się podrażnienia, zaczerwienienia i reakcje alergiczne. Skóra z uszkodzoną bariera hydrolipidową może nadmiernie reagować na kosmetyki, zmiany temperatury, a nawet wodę.
- Świąd i pieczenie połączone z uczuciem dyskomfortu i mrowienia.
- Skłonność do trądziku i niedoskonałości, który przy uszkodzonej barierze hydrolipidowej spowodowany jest problemem z utrzymaniem prawidłowej równowagi mikrobiologicznej. Pomimo odczuwalnej suchości skóry pojawiają na niej zaskórniki, wypryski i inne niedoskonałości.
- Nadmierna tłustość, która pojawia się w odpowiedzi na uszkodzoną barierę hydrolipidową. Skóra zaczyna produkować więcej sebum, aby zrekompensować utratę wilgoci, co prowadzi do świecenia się skóry i pojawienia się zatkanych porów (zaskórników otwartych).
- Przedwczesne oznaki starzenia takie jak zmarszczki, przebarwienia, utrata jędrności i blasku skóry. Uszkodzona bariera hydrolipidowa ma mniejsze zdolności regeneracyjne i nie zapewnia pełnej ochrony przed szkodliwym działaniem promieniowaniem UV oraz nadmierną utartą wody.
- Skóra reaguje pieczeniem lub zaczerwienieniem na składniki aktywne o działaniu złuszczającym takie jak kwasy i retinol.
- Kosmetyki nakładane na skórę bardzo szybko się wchłaniają i już po chwili potrzebujesz kolejnej warstwy.
CZY MOŻNA POMÓC PODRAŻNIONEJ SKÓRZE?
Na co dzień bariera hydrolipidowa jest dynamiczna i wykorzystuje mechanizmy samonaprawy. Jednak, gdy upośledzenie bariery hydrolipidowej jest zbyt duże i przerasta możliwości autoregeneracji, na skórze pojawiają się zrogowacenia skóry, egzemy, które przekształcają się w stany chorobowe.
Zachodzi wtedy konieczność wsparcia regeneracji bariery hydrolipidowej poprzez odpowiednio dobraną terapię w gabinecie kosmetycznym oraz systematyczną pielęgnację domową. Ponieważ regeneracja bariery hydrolipidowej jest wielopoziomową terapią, najlepiej skonsultować się z kosmetologiem, który odpowiednio dobierze zabiegi. Dobierze także produkty, które wpłyną naprawczo na zewnętrzną warstwę skóry i zmniejszą dyskomfort lub stan zapalny.
KTÓRY ZABIEG NAJLEPIEJ WYKONAĆ PRZY USZKODZONEJ BARIERZE HYDROLIPIDOWEJ?
Jeżeli chcemy pobudzić regenerację bariery hydrolipidowej najlepiej sięgnąć po inspirowane korneoterapią całoroczne zabiegi INNOAESTHETICS Sensitive lub Xeroskin.
Oba zabiegi łączą delikatną eksfoliację peelingiem z mezoterapią mikro- /nanoigłową z ampułkami. Zarówno w peelingach, jak i ampułkach, znajdują się unikalne kompozycje składników aktywnych, które pobudzają regenerację bariery hydrolipidowej.
Po terapię Xeroskin sięgamy, gdy skóra jest mocno przesuszona, a naskórek jest zrogowaciały, szorstki i pogrubiony. Na takiej skórze często pojawia się uczucie, jakby krem się nie wchłaniał do końca, a podkład przy aplikacji nierównomiernie się rozprowadza, zostawiając widoczne ślady.
Więcej o składnikach aktywnych i działaniu terapii Xersokin przeczytasz tutaj: PROGRAM ZABIEGOWY XEROSKIN INNOAESTHETICS.
Natomiast terapię Sensitive wybieramy, gdy obserwujemy dodatkowo dużą wrażliwość i nadreaktywność skóry.
Więcej o składnikach aktywnych i działaniu terapii SENSITIVE przeczytasz tutaj: PROGRAM ZABIEGOWY SENSITIVE INNOAESTHETICS.
Niezależnie od rodzaju zastosowanej terapii należy pamiętać, że odbudowa bariery hydrolipidowej to proces, który w zależności od stopnia uszkodzenia, może trwać od kilku tygodni do 6 miesięcy. Jednak dzięki systematycznej pielęgnacji domowej, uważnej obserwacji i poznaniu potrzeb swojej skóry oraz wsparciu dedykowanymi zabiegami Sensitive i Xeroskin poczujesz zdrową, nawilżoną i młodziej wyglądającą skórę.